Steve Jobs Sözleri

Bilgisayar devi, dehası Steve Jobs 2011 yılında aramızdan ayrıldı ve bizlere bıraktığı altın değerindeki o sözleri kaldı. Hemen aşağıda derlediğimiz Steve Jobs’un sözleri ve hayatına dair kısa bilgiler ve Apple’ın kuruluş hikayesi yer almaktadır.

Steve Jobs Sözleri

Küçük başlayın, büyük düşünün.


Nitelik nicelikten daha önemlidir.

Evrende bir iz bırakmak istiyorum.

Lideri, takipçilerden ayıran inovasyondur.

Donanmaya katılmaktansa korsan olmayı tercih ederim.

Harika işler yapabilmenin tek yolu yaptığın işi sevmektir.

Büyük fikirleri çalmak konusunda her zaman arsız olduk.

Hayat kısa, sanırım sadece öldüğümüzde anlayacağız bunu.

Steve Jobs Sözleri

Harika şeyler, takım çalışmasıyla ortaya çıkar, tek başına değil.

Tasarım nasıl gözüktüğü veya nasıl hissettirdiği değildir, nasıl çalıştığıdır.

İnsanlar çoğunlukla siz onlara gösterene kadar ne istediklerini bilmiyorlar.

Her gününüzü hayatınızın son günüymüş gibi yaşayın; bir gün haklı çıkacaksınız.

Dünyayı değiştirenler ancak bunu yapabileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlardır.

İş dünyasındaki büyük şeyler hiçbir zaman bir kişi tarafından yapılmaz. Bir grup insan tarafından yapılır.


Farklı olun, farklı düşünün: Sıradan işler yapmaktansa aykırı işler ortaya koymak size farklılığı getirecektir.

Dünyayı değiştirebileceğini düşünecek kadar çılgın olan insanlar ancak dünyayı değiştirebilecek iler yapabilir.

Zamanınız kısıtlı! Bu yüzden başka insanların gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin.

En iyisini yapın: Yaptığınız her işte en iyisini yapmaya çalışın. Başarı yeni başarıları getirir. Mükemmeliyet tutkusu olan insanları işe alın.

Steve Jobs Sözleri

Bazen inovasyon hata getirir. Bu durumda izlenecek en iyi yol, hataları çabucak kabul edip diğer inovasyonları geliştirmeye koyulmaktır.

Ürünleri odak gruplarına göre tasarlamak çok zordur. Birçok kez, insanlar onlara bir şeyler gösterene kadar ne istediklerini bilmiyor.

Zeki insanları işe alıp, sonra onlara ne yapacaklarını söylemek mantıklı gelmiyor. Biz zeki insanları işe alırız ki, onlar bize ne yapacağımızı söylesinler.

Bir şey yaptığınızda iyi bir sonuç alırsanız, bir başka iyi şey daha yapın ve ona çok uzun süre takılı kalmayın. Bir sonrakinin ne olacağını düşünün.

Müşterilere ne istediklerini sorup, sonra onların istedikleri şeyi yapmaya çalışamazsınız. Siz istedikleri şeyi hazırlayana kadar yeni bir şeyler isteyeceklerdir.

Eğer bir şey yaptıysanız ve mükemmel bir şey olduğu ortaya çıktıysa, ona takılmadan bir sonraki mükemmel şeye başlamanız gerektiğini düşünüyorum.


Odak gruplarıyla çalışarak ürün tasarlamak gerçekten zor bir iş. İnsanlar çoğu zaman istedikleri şeyin ne olduğunu, sen onlara bir şeyler gösterene kadar bilmezler.

Bu hayatta zamanınız sınırlı. O sınırlı zamanı, başkasının yaşamını yaşayarak harcamayın. Başka kişilerin düşünceleriyle yaşanan yaşam, dogmaların tuzağına düşmek demek demektir.

Apple’dan kovulmak başıma gelen en iyi şeylerden biriydi. Başarılı olma baskısıyla yeniden acemi olmanın hafifliği yer değiştirdi. Kovulmak hayatımın en yaratıcı periyotlarından birine girmemi sağladı.

Bir sorunun çözümünü bulmaya çalıştığınızda, muhtemelen ilk çözüm yolu çok uzun ve karmaşık olacaktır. Eğer siz yola devam eder ve çözümün üzerine yoğunlaşırsanız daha basit ve şık çözümlere ulaşabilirsiniz.

Steve Jobs Sözleri

Bir gün gerçekten öleceğinizi bilmek, bir şeyleri kaybedeceğiniz fikrinden uzaklaşmanın en kolay yolu. Zaten gerçek anlamda bir şeye sahip değilsiniz. Yani kalbinizden geçeni takip etmemek için hiçbir sebebiniz yok.

Odaklanma ve basitlik! Bu her zaman mantralarımdan biri olmuştur. Basit, karmaşıktan daha zor olabilir. Bir işi basitleştirmek için düşüncelerinizi sadeleştirmeniz gerekir. Bu da çok çaba gerektirir. Ancak sonunda buna değecektir, çünkü o noktaya vardığınızda, dağları yerinden oynatabilirsiniz.

Yaşamınızda, neyi ve kimi sevdiğinize iyi karar verin. Çünkü yaşamınızın ekseni, sevdiğiniz kişiyle, sevdiğiniz iştir. İşiniz, her zaman yaşamınızın en büyük bölümü olacaktır. O nedenle, hayattan tat almanın tek yolu, yaptığınız işi sevmektir. İşinizi sevebilmenizin tek yolu ise, onun güzel ve yararlı bir iş olduğuna inanmanızdır.

17 yaşındayken şuna benzer bir şey okuduğumu hatırlıyorum: ”Her günü son gününüzmüş gibi yaşarsanız, birgün mutlaka haklı çıkarsınız”. Bu söz beni çok etkiledi ve geçen 33 yıl boyunca her sabah aynaya bakıp kendime şu soruyu sordum: ”Eğer bugün hayatımın son günü olsaydı, bugün yapacağım şeyi yapmak ister miydim?

İş yapış modelim Beatles grubudur. Birbirlerinin olumsuz eğilimlerini kontrol altında tutan dört adam vardı. Birbirlerini dengelediler ve toplamları, parçaların toplamından daha büyük oldu. Benim iş hayatına bakış açım şöyle: İş dünyasındaki büyük şeyler hiçbir zaman bir kişi tarafından yapılmaz, bir grup insan tarafından yapılır.

Geleceğinize bakarak, hayatınızdaki noktaları birleştiremezsiniz. O noktaları ancak, geçmiştekilere bakarak birleştirebilirsiniz. Bu yüzden gelecekte bu noktaların, bir şekilde birleştiğine inanın. Çünkü bir şeylere inanmanız gerekiyor. Kadere, hayata, karma öğretime, neye olursa olsun, bir şeye kesinlikle inanmalısınız. Bu bakış açısı beni asla yarı yolda bırakmadı. Hayatımdaki tüm farklılıklar, bu inançlarım sayesinde gerçekleşti.


İşiniz, her zaman hayatınızın büyük bir kısmını dolduracaktır. Hayatınızda, neyi ve kimi sevdiğinize iyi karar verin. Çünkü hayatınızın merkezinde sevdiğiniz kişi ve işiniz vardır. O nedenle, hayattan tat almanın tek yolu, yaptığınız işi sevmektir. İşinizi sevebilmenizin tek yolu ise, onun güzel ve yararlı bir iş olduğuna inanmanızdır. Eğer onu hala bulamadıysanız, bakmaya devam edin. Onu bulana kadar asla bir işte sabitlenip kalmayın. Kalbiniz, onu bulduğunuzda size söyleyecek. Mükemmel bir ilişki gibi, işiniz de yıllar geçtikçe daha da iyi olacak.

Steve Jobs Kimdir? Apple’ın Kuruluş Hikayesi

Steve Jobs 24 Şubat 1955 yılında Suriye’de doğdu. Daha sonra anne ve babası çocuklarını Californialı bir aileye evlatlık olarak verdi. Ailesinin maddi olarak zor şartlar ile üniversiteye yazdırdığı Steve Jobs, altı ay sonra sıkıcı bulduğu derslere girmenin ailesinin tüm parasını harcamaya değmeyeceğini fark etti ve üniversiteden ayrıldı. 21 Yaşında mahalle arkadaşlarından biri olan Steve Wozniak’ı şirket kurmaya ikna etti ve evinin garajında Apple’ı kurdu.

Ancak dönemin bankaları ve teknoloji devleri insanların bu tür ihtiyaçları olmayacağını düşünüyordu. 1976’da Apple I satışa sunuldu. Daha sonra dünyanın ilk kullanıcı dostu kişisel bilgisayarı olan Apple II piyasaya çıkarıldı. Ardından Apple Computer ve Apple III piyasaya sürüldü. 1984 yılında piyasaya ticari bir başarı yaşamış Macintosh sunuldu.

Macintosh’un başarısı Apple’ın Apple II serisini kaldırıp onun yerine Mac ürünleri sunması ile devam etti. Son hızla yükselişe geçen Steve Jobs, şirket içindeki bir kavga sonucu kendi şirketinden yönetim kurulu kararıyla ayrılmak zorunda kaldı. Daha sonra Jobs, Next isimli donanım ve yazılım geliştirme şirketini kurdu ve animasyon stüdyosu olan Pixar’ı satın aldı.

Steve Jobs Hayatı

1993’de Apple 188 Milyon dolar zarar açıkladı. Çareyi, Jobs’ın şirketi Next’i satın alıp onların yazılımlarını kullanmakta buldular ve Jobs, Apple danışman olarak geri döndü. 1997’de Jobs “geçici” Ceo olarak Apple’ın yönetimindeyken bilgisayar pazarındaki payı her geçen gün düşüşteydi. Bir sene sonra ise çıkartılan renkli iMac Apple’a kaybettiği güçü geri kazandırdı.

2000’de Jobs’un ünvanının başındaki “geçici” kelimesi kaldırıldı. Ve tekrar Apple’ın Ceo’su oldu. Jobs, Apple’da yılda 1 Dolar karşılığında bir kaç sene boyunca çalıştı. Bu maaş onu Guiness dünya rekorlar listesinde “En düşük maaşlı Ceo” ünvanının sahibi yaptı.

2008’de çıkartılan Macbook Air sunumunda Macbook’un inceliğini anlatmak için zarftan çıkardı ve herkesi etkilemeyi başardı. İflasın eşiğinden dönen Apple, Jobs sayesinde Ağustos 2011’de “Dünyanın En Değerli Şirketi” ünvanına kavuştu.

Pankreas kanseri ile mücadele eden Jobs, iPhone 4 lansmanından bir gün sonra aramızdan ayrıldı.

“Mezarlıktaki en zengin adam olmak, benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Geceleri yatağıma yattığımda, bugün gerçekten harika işler yaptım diyebilmek ise benim için mükemmel.”

Yorum yapın