Nikola Tesla Sözleri

Sayfamızda Nikola Tesla sözleri ve günümüzün en detaylı Nikola Tesla hakkında bilgilerinin yer aldığı sayfa. Tam bir elektrik tutkunu birisi iseniz ve Nikola Tesla hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız sayfamızı incelemeniz yeteli olacaktır.

Nikola Tesla Sözleri

Her şeyden çok kitapları sevdim.


En zoru, ayın son yirmi dokuz günü!

Sınırsız bir gücü sınırlı zihinlere bırakmak zordur.

İnsanların büyük çoğunluğu yeni fikirlere açık değiller.

Bugün onlarındır; uğruna çok çalıştığım gelecek ise benim.

Hepimiz hata yaparız ama hatayı işe koyulmadan yapmak en iyisi

Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi bütün dünyayı aydınlatırdı.

Kutsal kitapları okuyup anlamayan dindar, okuyup anlayan ateist olur.

Dünyanın her yerinde herkes enerji kaynaklarına bedava ulaşabilmelidir.

Düşünmek için aklı başında, derin düşünmek için oldukça deli olmalısın.

Fikrimi çalmaları mühim değil… Asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması.

3, 6 ve 9 sayılarının azametini bilseydiniz evrenin anahtarını elde edebilirdiniz.

O kadar cahilsiniz ki, dininiz var diye ahlaka ihtiyacınız kalmadığını sanıyorsunuz.

Nikola Tesla Sözleri
Nikola Tesla Sözleri Resimli

Hep yeni heyecanlara açızdır ama çok geçmeden onları kanıksar ve kayıtsız kalırız.

Zorlama altında gösterilen her türlü çaba yaşam enerjisinden feda etmeyi gerektirir.


Şimdiki zaman onlara ait olabilir, ama gelecek, ki ben hep bunun için çalıştım, bana ait.

İnsan imkansızı başarabilir sözü yetersizdir çünkü insan imkansızın da ötesine ulaşabilir.

Eksik gözlem cehaletin bir türüdür ve mevcut pek çok kavramla aptal düşünceden sorumludur.

İnsanlar birbirlerini öldürmek gibi vahşi eylemleri sürdürdükleri müddetçe gelişimin önü kapalıdır!

Daha çok bildiğimizde cehaletimizin daha da arttığını söylemek ne kadar çelişkili dursa da doğrudur.

Eksik gözlem cehaletin bir türüdür ve mevcut pek çok ölümcül kavramla aptal düşünceden sorumludur.

Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir.

Yaptığım araç kesinlikle nasıl hayal ettiysem öyle çalışır. Yirmi yıldan beri bunun tek bir istisnası bile olmadı.

Yalnız olun, icadın sırrı budur. Yalnız olun, fikirlerin bulunduğu zaman budur. Yalnız olun, olgunlaşacağınız an budur.

Hayat çözülmesi mümkün olmayan bir denklemdir ve öyle kalacaktır; ancak bu denklemde bazı unsurlar bilinmektedir.

Bu içecekler sağlığa zararlı etkileri yavaş geliştiğinden ve sezilemediginden, tüketiminde tedbir elden bırakılmamalıdır.


Erdemlerimizle kusurlarımız birbirlerinden ayrılamazlar; tıpkı kuvvetle madde gibi. Ayrıldıklarında insan diye bir şey kalmaz.

Diğer rekorlar ne kadar muhteşem olsalar da sönecekler. Fakat ben bin yıl boyunca başarılarımın üzerinde huzurlu bir şekilde uyuyabilirim.

Nikola Tesla Sözleri
Nikola Tesla Sözleri

Beni birden fazla kez gücendirdiniz ama ben bir düşünür vasıfları taşıdığım için sizi hep affettim; düştüğünüz hataları görünce size acıdım.

Para benim için insanların ona atfettiği gibi bir değer taşımıyor. Ben bütün paramı, insanoğlunun hayatını kolaylaştıracak icatlar yaptığım deneylerime yatırdım.

Yaptıklarımla bazı bilimsel prensipleri keşfettiğimi kabul etmeye ikna olmuyorsanız en azından adil davranıp beni “birkaç güzel elektrikli aygıtın mucidi” olarak tanımlayın.

Kadınlar önce eşitliklerini sonra da üstünlüklerini erkekleri fiziksel olarak taklit etme yoluyla değil, kadın zihninin uyanışıyla ortaya koyacaklar.

Benim beynim sadece bir alıcıdır (reseptör). Evrende, bilgiyi, gücü ve ilhamı ondan aldığımız bir öz var. Bu özün sırlarına nüfuz etmedim. Ama var olduğunu biliyorum.

Daha çok bildiğimizde cehaletimizin daha da arttığını söylemek ne kadar çelişkili dursa da doğrudur. Çünkü ancak aydınlanma yoluyla sınırlarımızın farkına varırız.

Birisi aniden bir hüzün dalgasına kapılıp nedenini bulmak için aklını zorlarken aslında sebebin, güneşin önüne geçen bulutun güneş ışınlarını engellemesi olduğunu anlayabilir.

Annem insan tabiatından anlar, asla beni azarlamazdı. Bir kişinin kendi aptallığından veya ayıplarından başkasının çabalarıyla değil ancak kendi iradesiyle kurtulabileceğini bilirdi.

Enerji elde etmek için yakıt kullanırsak sermayemizden yer ve onu hızla tüketiriz. Barbarlıktan farkı olmayan bu yöntem gereksiz israfa yol açar ve gelecek nesillerin hayrına bir an önce durdurulmalıdır.


Sanatçıların eserlerine hep hayranlık beslemişimdir ama benim düşüncem; onlar yalnızca gölge ve suretlerdir. Oysa mucitler dünyaya elle tutulur, yaşayan ve işleyen eserler kazandırırlar.

Bilim insanı hemen sonuç almayı hedeflemez. Gelişkin fikirlerinin hemen kabul görmesini beklemez. Onun işi çiftçinin işine benzer : İstikbal için çalışır. Görevi gelecek nesil için temeli kurup yönü işaret etmektir. Yaşar, emek verir ve umut eder.

İnsan dişisinin cinsiyet eşitliği mücadelesi, kadının daha üstün olduğu bir cinsiyet düzeniyle son bulacaktır. Yalnızca yüzeysel olgularla kendi cinsiyetinin gelişimini sezebilen modern kadın aslında insan ırkının bağrında şekillenen daha derin, daha kuvvetli şeyin tecelli edişidir.

Bir seferinde Voltaire’in denemelerini okumaya başladım ve tam korktuğum gibi bir günde yetmiş iki fincan kahve içerek bunları yazan yaratığın okunmayacak kadar küçük yüz tane daha cildi olduğunu öğrendim. Bunun bitirilmesi gerekiyordu. Ancak son kitabı bitirdiğimde çok mutluydum ve “Bir daha asla!” dedim.

Benim çok çalışkan olduğum söylenmiştir hep; düşünce emeğe denk görülüyorsa belki de öyleyimdir çünkü neredeyse bütün çalışma saatlerimi düşünmeye adadım. Ama çalışmak katı bir kurala bağlı kalarak, belli bir zamanda belli bir performans göstermekse şayet, o halde aylakların en boşta gezeni olabilirim.

Düşünceler baş döndürücü doruklar gibidir. Önce seni rahatsız ederler; bir an önce aşağı inmek istersin, kendi gücüne güvenemezsin. Ama sonra hayatın karmaşasından uzakta olduğundan ve bulunduğun irtifanın ilham verici etkileriyle sakinleşirsin, adımların kararlı ve sağlam bir hal alır ve sonra daha da baş döndürücü dorukları aramaya başlarsın.

Dar görüşlü, kıskanç bireylere, çabalarımı gölgede bırakma zevkini yaşatmak istemiyorum. Bu adamlar benim için pis birer mikroptan farksızlar. Projem doğa kanunları nedeniyle geri kaldı. Dünya buna hazır değildi. Zamanın ötesindeydi.Ama aynı kanunlar sonunda galip gelecek ve projeme muzaffarane bir başarı getirecek.

Küçük beyinli ve kıskanç insanlara çabalarımı bozma zevkini vermek istemiyorum. Bu insanlar benim için iğrenç bir hastalığın mikroplarından başka bir şey değiller. Benim projem doğanın kanunları yüzünden gecikti. Dünya buna hazır değildi. Zamanın çok ötesindeydi. Fakat aynı kanunlar sonunda dize gelecek ve bunu büyük bir başarıya dönüştürecek.

Başladığım şeyi illa bitirmek gibi bir saplantım vardı. Bir keresinde Voltaire’nin eserlerini okumaya başlamış ve o canavarın gün boyu yetmiş iki fincan sade kahveyi devirerek yazdığı, küçük harflerle basılmış yaklaşık yüz kitaplık bir külliyatı olduğunu öğrenince gözüm korkmuştu. İlla ki okunacaklardı ama son kitabı bitirip masaya koyduğumda çok memnun olmuş ve, ”Bir daha asla!” demiştim.

Çok sayıda insan, etraflarında olan bitenin asla farkında olmuyor ve aralarından milyonlarcası hastalığa yenik düşüp sırf bi sebepyen erkenden ölüyorlar. En sıradan gündelik olaylar onlara gizemli ve açıklanamaz olaylarmış gibi geliyor. Birisi aniden bir hüzün dalgasına kapılıp nedenini bulmak için aklını zorlarken aslında sebebin, güneşin önüne geçen bulutun güneş ışınlarını engellemesi olduğunu anlayabilir.

Sevgili İnsan,
İnsanlığın, kendine yaşam sunan gezegeni sesiyle titreteceği, güneşin efendisi olacağı, mikrokozmik hareketin tükenmez ve yoğun enerjisini kullanacağı, atomların önceden belirlenmiş formlara kombin edileceği, okyanusu yatağından çıkarıp hava yoluyla taşıyarak dünyanın değişik bölgelerinde göller ve nehirler yaratacağı, vahşi elementlere emredeceği, zekâsı ve gücüyle bu dünyanın sınırlarının ötesine geçeceği günler uzak değildir.

Edison’la tanışmamızın benim için akıldan çıkmayacak bir hadiseydi. Yaşamının başında kendisine hiç fırsat tanınmamış, hiç bilimsel eğitim görmemiş birinin bunca iş başarmış olması beni hayran bırakmıştı. Oysa ben bir düzine dil öğrenmiş, edebiyat ve sanatla ilgilenmiş, en güzel yıllarımı kütüphanelerde geçirmiş, elime ne geçse; Newton’ın ”Principia”sından, Paul de Kock romanlarına kadar okumuştum ve hayatımın çoğunu çarçur ettiğimi düşünüyordum.

Paris’ten 1884’ün baharında geldim ve hemen onunla (Thomas Edison) tanıştırıldım. Gece gündüz deney yapıyor,tatilleri bile boş geçirmiyorduk. Laboratuvarda farklı aralıklarla kâh çalışarak kâh uyuyarak varlık gösteriyordu. Hiçbir hobisi yoktu,sporu sevmezdi bir eğlence kaynağı yoktu;üstelik en temel hijyen kurallarını bile hiçe sayarak yaşıyordu. Hiç şüphesiz, sonradan, onu korumayı kendine hayat amacı edinmiş istisnai zekilikte bir kadınla evlenmiş olmasaydı sırf bu ihmarkârlığın sonuçlarıdan ötürü seneler evvel ölürdü. İşine işte böyle büyük ve kontrolsüz bir tutkuyla bağlıydı.

Nikola Tesla Kimdir
Nikola Tesla Kimdir, Nikola Tesla Hakkında Detaylı Bilgiler

Nikola Tesla Kimdir? Nikola Tesla Hakkında Detaylı Bilgiler

10 Temmuz 1856 yılında o yıllarda Avusturya-Macaristan’a bağlı olan şimdi ise Yugoslavya’ya bağlı Smiljana köyünde dünyaya gelmiştir. 1891’e kadar Sırp vatandaşı olan Tesla, 1891’de ABD vatandaşlığına kabul edilmiştir.

Kendisi teknoloji tarihinin gelmiş geçmiş en iyi fencisi olarak adlandırılır. Modern elektroniğin keşfine öncü olan ‘Deli Bilim Adamı’ olarak nitelendirilen insanlık tarihin en önemli mucididir. Tesla’nın mekanik mühendisliği ve elektrik mühendisliğinde büyük bir deha olduğu yaptığı çalışmalarda görülmüştür.

  • Alternatif akım
  • Kablosuz enerji
  • İlk uzaktan kumanda
  • İlk hidroeletrik santrali

Tesla, 1884’te Birleşik devletlere ilk defa geldiğinde, Thomas Edison ile tanışır ve çalışmalarına dahil olur.

Edison akkor telli ampulün patentini yeni almıştır ve elektriğin dağıtımı için bir sisteme ihtiyaç duymaktadır. Tesla ise kafasındaki alternatif akımı teknolojisini uygulamaya koyma niyetindedir.

Edison’un ısrarla önerdiği doğru akım elektriği uzağa aktaramıyor, alternatif akım ise yüksek voltaj kullanabildiği için bu sorunun üstesinden rahatlıkla gelebiliyordu. Ayrıca alternatif akım elektriğin çok daha uzağa, çok daha ucuz bir şekilde taşınmasını mümkün kılıyordu. Tesla’ dan bu konuda yardım istemiş, eğer sistemdeki sorunu çözebilirse büyük miktarda para vereceğini (50000 dolar) söylemiştir.

Tesla sistemdeki sorunları çözerek Edison’u belki de milyon dolarlık bir masraftan kurtarmış ancak vaat edilen parayı hiçbir zaman alamamıştır. Kendisine vaad edilen parayı isteyen Tesla’ya Edison’un yanıtı şu şekilde olmuştur: “Biz Amerikalıların mizah anlayışını pek bilmiyorsunuz sanırım, Bay Tesla“. Ve aralarındaki soğuk savaş böylelikle başlamış oldu. Edison ile yollarını ayıran Tesla Edison gibi kendi sponsorlarını bularak Tesla Elektrik Şirketi’ni kurmuştur.

Edison ve yatırımcılarının başlattığı karalama kampanyasına rağmen Chicago’da yapılan Colombia Fuarının aydınlatma ihalesini Tesla kazanmıştır. Sayesinde şehirdeki 100 bin adet sokak lambası bir anda aydınlanmıştır. Bu fuar, dehasını sergilemesi için müthiş bir fırsata dönüşmüş ve yaptıklarıyla sadece bir şehri ya da Amerika’yı değil, tüm dünyayı etkilemişti.

Nikola Tesla ve Edison
Nikola Tesla ve Edison

Edison ölüm döşeğindeyken Tesla’yı af dilemek için yanına çağırtmış fakat Tesla vaktimi boş laflar dinleyerek geçireceğime, insanlık adına gerekli icatları bularak geçiririm» diyerek Edison‘un son arzusunu yerine getirmemiş ve yanına gitmemiştir. Nikola Tesla, ilk defa elektriğin bir kaynaktan çevreye yayılarak kablosuz ve çok yüksek miktarlarda iletilebileceğini söylemiştir. Daha sonra yaptığı deneylerle de bunu göstermiştir.

Tesla’nın en önemli projesi Kablosuz Enerji İletimi idi. 20 adet ampulü kablo olmadan 25 mil uzaktan yakabildiği kayıtlara geçmiştir. Nikola Tesla, günde sadece iki saat uyuyan, sürekli çalışan, hayatını tamamen bilime adamış olan bir dahiydi. Okuduğu tüm kitapları ezberliyor, gerektiğinde koca bir kitabı zihninden tekrar edebiliyordu. Bilimle öylesine meşguldü ki, iki metre boyunda yakışıklı bir dev olarak kadınlar arasında çok popüler olmasına rağmen böyle şeylere ayıracak vakti yoktu.

Yaşadığı devrin çok ötesinde bir zekaya sahip olduğu için yaptığı icatlarla dünyayı sarsan dev beyin New York’ta yaşadığı yıllarda günümüzün internet teknolojisini işaret ettiği “global kablosuz iletişim” projesiyle yakından ilgileniyordu.

Sadece sesin değil, görüntü ve bilginin de çok uzaklara aktarılabileceğini anlamıştı. Uzak mesafe telefon görüşmeleri, müzik, haberler, görüntü iletimi ve hatta askeri iletişimin bile bu şekilde transfer edilebileceğini anlatıyordu. Bu çılgınca fikri nedeniyle yine herkes onun delirdiğini düşünüyorken, kendisine yatırım yapmayı kabul eden J.P. Morgan yöneticisine şöyle söylediği rivayet edilir; “Bu teknoloji tam olarak uygulanabildiğinde dünya her yere yanıt verebilen dev bir beyne dönüşecek.” diyerek hep geleceği işaret etmekteydi.

Tesla’nın rüyası, dünyaya bedava enerji sağlamaktı. 1900 yılında, yatırımcı J.P. Morgan’ın sağladığı 150 bin dolarla Tesla Telsiz Yayın Sistemi/Wardenclyffe adındaki kulenin yapımına Long Island, New York’ta başladı. Bu yayın kulesi, dünyanın telefon ve telgraf servislerini bağlayacaktı. Aynı zamanda resimleri, borsa verilerini, ve hava durumu bilgisini dünya çapında aktaracaktı.

Fakat masrafın sürekli artması, Marconi’nin telegraf mesajlarını çok daha ucuza iletebilmesi (J.P. Morgan projenin en çok bu kısmıyla ilgileniyordu) ve Tesla’nın zaman içinde güvenilirliğini yitirmesi sebebiyle (uzun süre Colorado Springs’te uzaydan bir radyo mesajı aldığını iddia etmişti) proje terk edildi.

İlk Uzaktan Kumanda

1898 yılında New York’taki Madison Square Garden’daki bir süs havuzunda ufak bir botu radyo dalgalarıyla hareket ettirerek bir alıcı ve verici arasındaki iletişimi sağlayan ilk kişi oldu. Yani daha basit bir dille uzaktan kumandayı icat etti ve patentlerine bir yenisini ekledi. “Teleotomaton adını verdiği bu icat, bütün radyo prensiplerine, uzaktan elektrik hareketine, hatta bir de robota sahipti.

Dünyanın İlk Hidroelektrik Santralini Tesla Kurmuştur.

Güç elde etmek için Niagara’yı kullanacağım,” dediğinde herkesi hayrete düşürmüştü. Bu onun çocukluk hayaliydi. Bazıları fazla ileri gittiğini, böyle bir şeyi asla yapamayacağını düşündüler. Ama ona inanlar da oldu. Chicago fuarında yakaladığı başarı sonrasında Westinghouse firması önderliğinde Niagara şelalesine kurulacak olan dünyanın ilk hidroelektrik santrali için çalışmaya başladı.

Beş yıl süren çabaları neticesinde 1896 yılında, Niagara’da üretilen ilk enerji 40 kilometre uzaklıktaki Buffalo şehrine ulaşmış oldu. İlerleyen zamanda şelaledeki jeneratör sayısı arttırıldı ve sadece birkaç yıl içinde New York’u da aydınlatmayı başardı. New York’un aydınlık bir şehre dönüşmesi, Tesla’nın alternatif akımının Edison karşısında büyük zafer kazandığı bir şölene dönüşmüştü.

Nihayetinde Edison elindeki teknolojiyi alternatif akıma göre güncellemek zorunda kaldı. 2007 yılında dünyanın en ünlü üniversitelerinden MIT’de (Massachusetts Institute of Technology) büyük dehalar olarak kabul edilen bir grup bilim insanı, tıpkı Tesla gibi elektriği sadece birkaç metre öteye kablosuz aktarmayı deneyip başarısız oldular.

Her ne kadar günümüz teknolojisi böyle bir şeyi başarmak için yeterliymiş gibi görünse de, ellerinde Tesla’nın bunun nasıl yaptığına dair en ufak bir bilgi bulunmamaktadır. Nikola Tesla, deneylerinin tüm detaylarını çizimlerine dökmemiş, bir kısmını zihninde korumuştur. Özetle, hala kimse bunu nasıl başardığını bilmemektedir.

Tesla bobinleri, yüksek frekanslı yüksek gerilim üreten hava çekirdekli rezonans trafolarıdır. İlk deneylerinde frekansı 20000 devire kadar çıkarabilmiş, fakat jeneratörler bu frekansa dayanamamıştır. Tesla’da sonunda ürettiği bobinle elektriği istediği frekansa ve gerilime çıkarmıştır.

Tesla’nın hayatı boyunca en büyük amacı elektriği kablosuz iletmekti. Nitekim Tesla, bu bobinle amacını lokal olarak başarmış, daha sonra yaşanılan olumsuzluklar nedeniyle bu projesini devam ettirememiştir. (Edison ve Westinghouse firmalarının etkisiyle) Tesla bu yüksek frekans çalışmalarını neon ve flüoresan lambanın icadında, ilk X-ray fotoğrafın çekiminde, MR cihazlarının temellerinin atılmasında kullanmıştır.

Bugün de eş zamanlı yıldırımlar oluşturulmasında ve malzemelerin yüksek gerilime dayanıklılık testlerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Nikola Tesla, tıpkı Leonardo da Vinci gibi ilhamını doğadan alıyordu. Hayatını adadığı hayallerin başında ise yenilenebilir ya da sınırsız enerji üretebilecek bir mekanizma yapmak vardı.

En büyük hedefim elektrik dalgalarını atmosferde iletebilmek” diyordu her seferinde.

Dünyanın en güçlü vericisi, ilk insan yapımı yıldırımı oluşturdu

Tesla, enerjinin iyonosfer tabakasından iletilmesi gerektiğini düşünüyordu. Çünkü atmosferin bu bölümünde hava daha az yoğun, dolayısıyla daha iletkendir, işte böylece yeni bir maceraya atılarak elektriğin atmosferde yayılmasının yollarını keşfetmeye soyundu. Kötü hava koşullarıyla ünlü Colorado Springs bölgesine yerleşti.

Burada uzun bir süre boyunca yıldırımları izledi ve enerjinin, atmosfere gerek kalmadan dünya üzerinden de iletebileceğini anladı. Bu süreci taklit edebileceğini biliyordu. Bir direğin tepesindeki 1 metre çaplı bakır küreden, 30 metre uzunluğunda, kulakları sağır eden şimşekler çaktı Ve gerçekten de ilk deneyinde çok büyük bir yıldırım üretti.

Ancak deney esnasında yaşadığı bölgenin civarında geniş çaplı bir etki oluşmuş, yakınlardaki tüm kasabalar müthiş bir gürültüyle aydınlatmıştı. Sonuçta aşırı yüklenme ile tüm bölgedeki elektrik sistemi çökmüştü. New York’ta yarattığı depremler sonrasında Amerikan Hükümeti onun güçlü kitle imha silahları üretebilecek bir beyne sahip olduğunu anlamıştı.

Aslında Tesla’nın böyle bir amacı yoktu. O sadece zihninde gördüklerini insanlara hediye ederek tüm dünyanın bilim ve teknolojiye donandığı güzel bir gelecek kurmayı istiyordu. Fakat hükümet yetkilileri onu gözetim altında tutarak kendi gizli silah projelerinde çalışmak için zorladılar. Amaçları da görünmezlik etkisi yaratacak bir cihaz geliştirilmesiydi.

1930’lu yıllarda on yıl boyunca bu projede Macar asıllı matematikçi John Neumann ile ortaklaşa çalıştı. İkilinin gerçekleştirdikleri ilk görünmezlik deneyi başarısız oldu. Ancak 1943 yılında hiçbir optik yanılsama yöntemi olmaksızın bir denizaltıyı içindeki personeliyle birlikte kaybetmeyi başardılar. Üstelik radar bile artık onu göremiyordu. Deneyin tüm detayları Amerikan hükümetince gizlendiği için bunun nasıl başarıldığı günümüzde bile gizemini korumaktadır.

İtalyan mucit Guglielmo Marconi radyoyu icat ettiği için 1909 yılında Nobel fizik ödülüne layık görüldü. Peki bu icat için üzerinde çalıştığı her şeyin daha önce Tesla tarafından bulunduğunu biliyor muydunuz? Patentlerinin çoğunun peşinden koşmayan Tesla ise onun için şöyle söylüyordu; ‘Marconi iyi bir dost. 17 tane patentimi kullanıyor. Bırakın devam etsin.”

1895 yılında 80 kilometrelik bir mesafeye dünyanın ilk radyo yayınını yapmaya hazırlanıyorken, laboratuvarında çıkan yangın yüzünden üzerinde çalıştığı her şey yok olmuştu. Bu yangınla birlikte bir çok önemli teorisini de askıya almak zorunda kaldı. Hatta finansal kaynak aramaya başladı. Marconi ise gerçekten çok başarılı biridir, Tesla’nın hem arkadaşı hem de öğrencilerinden biriydi.

Ama Tesla’nın hiç umursamadığı bir şeye sahipti. O da tıpkı Edison ve diğerleri gibi oldukça iyi bir iş adamı olmakla övünüyordu. Radyo sayesinde kısa bir sürede kendisine çok büyük bir servet yapmayı başarmış olan Marconi hayat veda ederken çağının multi milyonerlerinden biriydi. Oysa Tesla radyo vericisini geliştirirken Marconi ona sadece asistanlık yapıyordu.

Sonunda Marconi hem patenti hem de keşif için uygun görülen Nobel ödülünü almış olsa da Tesla’nın ölümünden birkaç ay sonra Marconi’nin patenti iptal edilerek gerçek sahibine geri verildi. Çoğu icadının gerçek değeri ya da o zamanlardaki pratik kullanım alanları hiçbir zaman anlaşılamamıştır. Uzay ve zaman, onun için bambaşka şeyler ifade eden iki sözcüktü.

Ne uzayın, ne de zamanın kuralları ona engel olamıyor, bu kuralları süpürüp attığı gibi daha ileriye giderek evrenin doğasına ait gizemleri de keşfetmeye çalışıyordu. Manyetik alanları anladığında yüksek voltaj kullanarak uzay ve zamanı değişime uğratabildiğini görmüştü. Asıl hedefi diğer boyutlara bir kapı açabilmekti.

Yani zaman yolculuğundan bahsediyordu. Bir deneyinde yaşanan kaza sonucunda yanlışlıkla 3,5 milyon voltluk elektrik akımına tutulmuş, bir süre bilincini yitirmişti. Tabii dışarıdan izleyenler böyle söylüyorlardı. Aslında olan şuydu; vücudundan geçen akımın etkisiyle yankısal elektromanyetik yüklemeye maruz kalmıştı.

Durumunu kendi sözleriyle şöyle ifade ediyordu; “Bilincimi yitirmedim. Aksine kendimi, geçmiş, bugün ve geleceği aynı anda deneyimlerken buldum.” Ona göre, bedeni orada şuursuz ve hareketsiz bir halde yatarken, aslında zihni zaman çizgisinin dışına taşmıştı. Böylece yüksek gerilim ve frekansın bilinmeyen yönleriyle ilgilenmeye, kozmik yapının tehlikeli boyutlarına doğru kaymaya başladı.

Sonradan yaptığı bazı deneylerde, vücudundan 10.000 volt elektrik geçirerek elinde tuttuğu ampulü yakabildiğini gösterdi. Deney sırasında yüksek frekans cihazlarını kullanıyor, diğer eli de çoğunlukla cebinde duruyordu. Cebindeki elin sırrı hiçbir zaman çözülemedi. Yüzlerce patenti ve günümüz biliminin gelişmesini sağlayan icatlarına rağmen, tarihin gördüğü bu en zeki adam asla meslektaşları gibi zengin olamadı. O, kendisinden çok sonra gelecek olan nesillerin anlayabileceği icatlarla uğraşıyordu.

Oysa yaşadığı zamanın daha somut, daha basit, belki de sadece günlük ihtiyaçları giderecek olan tost makinesi veya su ısıtıcısı gibi teknolojik ihtiyaçları vardı. Tesla ise devrim niteliğinde buluşlar yapıyor ve gerçekten anlaşılmasını ya da takdir edilmesini beklemiyordu. O insanlara sınırsız enerjiyi hediye etmek isterken, meslektaşları ufak buluşlardan büyük paralar kazanmak niyetindeydiler.

Hiçbir zaman para hırsına tutulmamıştır.

Cebinde ne varsa laboratuvarına harcamış, bu konuyu kendi sözleriyle şöyle ifade etmiştir; “Para insanların kendine biçtiği kıymete haiz değildir. Benim bütün param deneylere yatırılmıştır. Bunlarla yeni keşiflerde bulunup insanoğlunun, yaşamını biraz daha kolaylaştırmasını sağlıyorum.”

Bir gazeteyle yaptığı son röportajında yaşadığı mistik bir durumu anlatmıştı: “Yıllardır güvercin besliyorum. Binlercesini besledim ama bir tanesi vardı ki hepsinden farklıydı; sadece kanatlarında açık gri tonları olan bembeyaz, çok güzel bir kuş. Bir dişi. Nerede görsem tanırım onu. Görmek istediğimde sadece bunu düşünmem yeterli olur, nerede olursam olayım yanıma gelir. O beni anlıyor, ben de onu. O güvercini seviyorum. Hatta bir adamın bir kadını sevebileceği gibi. Son gördüğümde bana bir şey söylemek istiyordu; ölüyor olduğunu. O mesajı aldığımda gözlerinden çıkan çok parlak bir ışık gördüm.” Bu röportajdan çok kısa bir süre sonra hayata veda etti.

Bilim adamları bugün onun notlarını satır satır taramaya devam etmektedirler. Uçuk teorilerinin çoğu bugünün ünlü bilim adamları tarafından ispatlanmaktadır. Elektron altı yükleri olan parçacıkların varlığını ortaya koyan deneylerden bahsetmişti, 1977’de bilim adamları nihayet keşfetti: Kuarklar. Ayrıca 1915 yılından Edisonla birlikte layık görüldüğü Nobel ödülünü reddetmiş bilim(fizik) adamıdır. Elektrik üzerine yaptığı sayısız deneyler ve buluşlar vardır.

7 Ocak 1943 yılında kendisine ait patent aldığı 700 buluşla en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçmiştir. Modern dünyayı icat eden insan, milyarder olabilecekken neredeyse meteliksiz bir şekilde 86 yaşında 7 Ocak 1943’te New Yorker otelinde ölü bulundu. Tesla’nın bütün dokümanlarına ABD hükumeti tarafından el konuldu. Tesla’dan geride kalanlar üzerinde çalışmalara devam edildiği ve geliştirilen teknolojiler olduğu söylentileri bulunmaktadır.

Yorum yapın