Hz. Yusuf Sözleri

Hz. Yusuf’un iffetini, sadakatini ve gerçek aşkı ders gibi Züleyhaya öğretmesi kuşkusuz bütün herkesi etkilemiştir. Bizlerde Hz Yusuf sözlerini tek bir sayfa altında toplamaya çalıştık. Şimdi bütün detayları ile incelemeye başlayabilirsiniz.

Hz Yusuf Sözleri

Yusuf ayna, ben aynaya yansıyan ışığın tayfındayım.


Yusuf suret, ben suretten içre aslolanın sevdasındayım.

Yeter ki yüreğinden gelsin sesler çünkü Allah her duayı dinler.

Allah’ım kendimi sana emanet ediyorum. senden başka kimsem yok.

Gözümün görmediğini gönlüm neylesin. Rabbim herkese gönlünden geçeni nasip eylesin.

Ölümden Aşırı Korkan Birinin Ya Sığınacak Bir Rabbi Yoktur, Ya da Bu Dünyaya Aşırı Bağlılığı Vardır.

Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphesiz Allah sabredenlerle beraberdir.

Günahların çok olduğu, Yusuf’ların az olduğu bir zaman. Rabbim iffetini ahlakını imanını kurtaranlar dan eyle bizi.

resimli hz yusuf sözleri

Kalpler yalnızca Allah’ın emrindedir..sen kalbini Yusuf gibi temiz tut ki, Züleyhalar zaten senin gönlünde yer alacaktır.

Yusuf olmak için Yusuf gibi yürek gerek, gönül gerek, iman gerek. Züleyha değilsen eğer peşine düşmeyeceksin Yusufların.

Ya Rabbim, yağdırdığın kar taneleri adedince, Peygamberimize salatı selam olsun, sen bize merhamet et çünkü Sen, merhametlilerin, en merhametlisi, Rahmansın.

Ey güneş gibi gökyüzünün nuru olan güzel Yusuf! Ona baktıkça kendi güzel yüzünü görürsün ve kendinden bulunan güzelliği görerek hayran olasın. Ey gözümün nuru.

Kaderimi ben seçmedim, Rabbim ikram etti… Elhamdülillah.. İyiyim desem yalan olur, kötüyüm desem inancıma dokunur. En iyisi şükre vurayım dilimi. Duam belli, duyan belli … Gerisi Takdir-i İlahi.

Rabbim, Sen bana mülkten (bir pay ve onu yönetme imkanını) verdin, sözlerin yorumundan (bir bilgi) öğrettin Göklerin ve yerin Yaratıcısı, dünyada ve ahirette benim velim Sensin Müslüman olarak benim hayatıma son ver ve beni salihlerin arasına kat”


Hz. Yusuf ile Züleyha Sözleri


Züleyha’ya dediler: Ay çıktı. Züleyha cevap verdi: Yusuf mu baktı? / Hz Yusuf

Belki Yusuf’u bulamayacak, kavuşamayacak bu kalp ama yinede pes etmeyecek ömür boyu arayacak.

Zira sevilmekle imtihan olan bir masumdur Yusuf. Yakup sever, kuyuya düşer. Züleyha sever, zindana.

Hz Yusuf Sözleri

Yolu uzun, çok uzun Züleyha’nın. Aşk verilmiş ona, aşkı bilmiyor. Sabır verilmiş, sabra sahip çıkamıyor.

Züleyha’nın gözleri bir büyülü siyah korku. Kimin gözleri değse Züleyha’nın gözlerine, Züleyha’da bir şeyini unutacak.

Tahammülünün anlamını çözemeden tahammül etti. O kadar ki ne sabrına sahip çıktı, ne tahammülünden hoşnut kaldı.

Züleyha olmak kolay, Züleyha gibisini bulmakta kolay, söyleyin ne olur nerde YUSUF’u YUSUF gibisini saklayan kuytular, kuyular?

Bundan böyle sözcük dağarcığım Yusufun dilinden dökülen kadardır…Sadece sözcükler değil, hayat sözcükler kadarsa varlığımda Yusuf kadardır.

Yusuf’un gözleridir gece, Züleyha’ya. Yusuf’un sözleridir gece, Züleyha’ya. Züleyha bir ince sızıdır ki, aynı gecelerde, yazgısı düşer ay yüzlü Yusuf’a.

Karanlık gecede halden hale girerken Züleyha’nın kalbi, Züleyha en çok da sabrın kimden olduğunu bilmeden ve sabrının iç yüzüne erişemeden sabretti.


Senin adın Yusuf, ne de ben Züleyha’yım.. Sanma ki ellerimden yırtılacak gömleğin.. Lakin bir gün Züleyha olup gelirsem sana, Yusuf gibi karşıla, asil, iffetli, serin.

Kim kaderin Züleyha’yı köle etmek için önce Yusuf’u pazarlara düşürdüğünü tahmin edebilirdi ki? Suçlu, suçunu her zaman bilerek işlemez Yusuf ve güzellik bazen suça dönüşür. 

Züleyha, Yûsuf’a bir mektup yazmaya başlayınca. Yûsuf diye başladı, Yûsuf diye bitirdi. Gördü ki hitaptan öteye geçemedi. Anladı ki aşkın namesinde ser-nameden öte kelam yok ve Züleyha’nın lügatinde Yûsuf’tan öte sözcük yok.

En Güzel Hz Yusuf Sözleri
En Güzel Hz Yusuf Sözleri

Yusuf! Ey Mısırın Sultanı! Peki ya ben kimim? Neden kuyu? Benim Mısır’ım neresi? Kader garip bir bilmece midir ey Yusuf? Ne zaman çözülür bu bilmece? Gecede neler gizlemiş sahip? Neden uykusuz geceler? Neden tatsız hayat? Neden içtiğim suyun tadı yok? Yoksa yoksa bu kuyunun suyu mu?​

Kuyu dibinde kaldın diye kırılma, belki oradan bile kapı açılır.


Hz. Yusuf’un Duası

“Rabbim, Sen bana mülkten (bir pay ve onu yönetme imkanını) verdin, sözlerin yorumundan (bir bilgi) öğrettin. Göklerin ve yerin yaratıcısı, dünyada ve ahirette benim velim Sensin. Müslüman olarak benim hayatıma son ver ve beni salihlerin arasına kat.” (Yusuf Suresi, 101)

resimli hz yusuf sözleri

Yorum yapın