Dini Evlilik Sözleri

Bugün sayfamız günümüzün en anlamlı dini evlilik teklifi sözlerini ve İslami evlilik sözlerini bir araya getirdik. Bunu yanı sıra evlilik ile ilgili hadisleri ve ayetleride sayfamızda ekledik.

İslami Evlilik Sözleri

Eş diye yazmadığını aşk diye çıkarma karşımıza Allah’ım.


Hayırlı eş, huzurun başlangıcıdır. Hz. Ali

Rabbim soğan soyarken bile mutlu olacağımız yuvalar nasip eylesin.

Çok üşümüştü, elimi tu ısınırsın dedim. Günah, dedi. Bir daha sevdim.

Seni dilimden yüreğime düşürene hamdolsun. Benimle evlenir misin?

Benim için en büyük hazine, kendisine baktıkça Allah’ı hatırlatacak bir eştir.

İsterim ki hafız olsun eşim. O ezberden okusun, ben Kur’an’dan takip edeyim.

Huzurlu bir yuva mutlu bir hayattır. Mutluluğun ebedi olması için İslâm şarttır.

Dini Evlilik Sözleri

El ele, diz dize, göz göze bir aşk değil niyetim, Rabbe ulaştıracak eşin, aşkına talibim ben!

Diyorum ki yar; ellerimi tutan ellerin Cennete götüren rehberim olsun. Benimle Evlenir misin?

Beraber olmak için yan yana olmaya gerek yoktur. En başta duan olur sonra dünyan olur.

Evlilik duygular ve imkanlar üzerine değil iman ve ahlak güzelliği üzerine kurulmalıdır. Mevlana

Kişi en çok neyi severse imtihanı ondan olurmuş. Elhamdüllilah, seni sevdireni seviyorum.

Hayırlı eş Allah’ın kuluna bir ikramdır. Hayırsız eş ise dünyanın en ağır imtihanıdır. Necip Fazıl Kısa kürek


Müslüman bir koca eşine önce hoca sonra koca olacak. Hocalık bilmeyen kocalık yapamaz!

Mizan’da seninle işlediğim amallerin cennetini görmek istiyorum. Yüküm olur musun? Sümeyye Yurt sever

Evlilik geçici duygular ve imkanlar üzerine değil, iman ve ahlak güzelliği üzerine kurulmalıdır.

Ve sonra sen çıktın karşıma. Allah’ın bana bak sana ne yazdım deme şekliydin. Sevdim sevindim. Cennetim olur musun?

Dini Evlilik Teklifi Sözleri

Şükürler olsun öyle birini sevdim ki. Bırak yüreğimi gözlerimin bile mecali yok aldatmaya. Elhamdülillah.

Benimle çıkar mısın da neymiş? Adam dediğin benimle evlenir misin? Cennete götürecek yolda cennetim olur musun? Der.

Sen benim karakterim ve kişiliğim objektif fikrim sübjektif hissimsin ve hayata bakışımsın. Benimle evlenir misin?

Sen benim sonsuz sadakatim merhametim hissiyatım şefkatimsin ve aman diyene yüz çevirme yişimsin. Benimle evlenir misin?

Rabbim rızana uygun yuvalar kurmayı ve kurdurduğumuz bu yuvalar da yine senin rızan için yaşamayı nasip eyle. Amin

Sen benim her şeye rağmenim asla pes etmeyişim başımı öne eğmeyişimsin ve ümidimi yitirme yişimsin. Benimle evlenir misin?


Sen ahrete göçtüğün zaman arkandan Yasin okuyacak bir eşin olmalı. Seni seviyorum sözü orada işine yaramaz. Uğur Akkafa

Evlilik bu dünyanın hem cenneti hem cehennemidir. Eş değil aslında bir dünya seçiyoruz. Allah bir ömür iyi ki dedirtecek eşler nasip etsin.

Allah’ım bana öyle bir eş nasip et ki ömrümün son demlerinde bile. Gözlerine baktığımda kalbim ilk gün ki gibi çarpsın.

Sen benim bugünüme şükür ve yarınıma dua edişim azla yetinişim çoğa göz dikmeyişimsin ve kapan mayan avuç içimsin. Benimle evlenir misin?

Dini Evlilik Sözleri 2020

Yüce Mevlam bana öyle bir insan sevdir ki o insanın kalbinde ilk sen olasın! Ve ben o insanın kalbinde seni bulayım! Mevlana

Sen benim Yaradan’dan ötürü yaradılanı sevişim bir adım gelene on adım gidişimsin. Ve herkesi oldu ğu gibi kabul edişimsin. Benimle evlenir misin?

Sen benim yalandan ve sahteden kaçışım Riyadan bıkışım gerçeği arayışımsın Ve nihayet doğrunun tadına varışımsın. Benimle evlenir misin?

Sen benim hayat ve kaderle inatlaşmam ekmek için kavgam bitmek tükenmek bilmeyen davamsın ve zorluklara karşı yılmayışımsın. Benimle evlenir misin?

Allah’ım seni seven ve iman eden biz kullarına cennette de devam edecek evlilik nasip eyle gözü müzü haramdan uzak tut amin. Uğur Akkafa

Sen benim haksızlığa ve zulme baş kaldırışım Mazluma kucak açışım zalime düşmanca bakışımsın ve mağdurdan yana tavır alışımsın. Benimle evlenir misin?


Sen benim duygusal yaradılışım en ufak şeyi kafaya takışım kolay unutamayışımsın ve bundan bir türlü sıyrılamayışımsın. Benimle evlenir misin?

Sen benim yaşama ülküm namusa olan düşkünlüğüm namussuzluğa küskünlüğümsün ve gururum onurumla olan bütünlüğümsün. Benimle evlenir misin?

Sen benim menfaate ve çıkara tepkim almak için verene öfkem ille de karşılık bekleyene lanetimsin Ve alayına isyan edişimsin. Benimle evlenir misin?

Sen benim ahlaksızlık ve yozlaşmayla mücadelem para için kendini satana küfredişim başkalaşana verip veriştirişimsin Ve eskiyi özleyişimsin. Benimle evlenir misin?

Dini Evlilik Sözleri Resimli
Dini Evlilik Teklifi Sözleri Resimli

Sevmek bu kadar güzelse kim bilir sevmeyi yaratan ne kadar güzeldir. Benimle bir ömür aynı yastı ğa baş koymak helalim olmak için; benimle evlenir misin?

Çok nguzelsozler.com üşümüştün elimi tut ısınırsın demiştim. Günah demiştin bir daha sevmiştim seni o zaman. Bir ömür boyu korkusuzca elimi tutmak beraber hacca gitmek helalim olmak için benimle evlenir misin?

Dini Evlilik Teklifi Sözleri

Seni dilimden yüreğime düşürene hamd olsun. Benimle evlenir misin?

Mutlu bir yuva ancak hayırlı bir eş ile olur. Eşim olur musun?

Olacaksa senin gibi bir eşim olsun, her günüm huzur ile dolsun. Benimle evlenir misin?

Allah herkese kalbi iman dolu, dili kuran okuyan, beş vakit namazını kılan eş nasip etsin.

Ben öyle yatakta kahvaltı, mum ışığında yemekler istemem, sen beni sabah namazına kaldır yeter.

Mevla’m en kötü günümüzde bile umut ile yaşayacağımız, birbirimize destek olacağımız eş nasip etsin.

Diyorum ki yar; ellerimi tutan ellerin Cennete götüren rehberim olsun. Benimle Evlenir misin?

İsterim ki hafız olsun eşim. O ezberden okusun, ben Kur’an’dan takip edeyim. Benimle evlenir misin?

Ve sonra sen çıktın karşıma. Allah’ın “bana bak sana ne yazdım” deme şekliydin. Sevdim sevindim. Cennetim olur musun?

Beraber olmak için yan yana olmaya gerek yoktur. En başta duan olur sonra dünyan olur. Benimle Evlenirmisin Aşkım ?

Sen benim; sonsuz sadakatim, Merhametim, hissiyatim, şefkatimsin Ve aman diyene yüz çevirmeyişimsin. Benimle evlenir misin?

Sen benim; her şeye rağmenim, Asla pes etmeyişim, başımı öne eğmeyişimsin Ve ümidimi yitirmeyişimsin. Benimle evlenir misin?

Benimle birlikte sabah namazına kalkıp, tan yeri ışığında kuran okumak ister misin? Ömrüm olup beni mutlu eder misin? Benim evlenir misin?

Sevmek bu kadar güzelse kim bilir sevmeyi yaratan ne kadar güzeldir. Benimle bir ömür aynı yastığa başkoymak helalim olmak için; benimle evlenir misin?

Sen benim; Yaradan’dan ötürü yaradılanı sevişim, Bir adım gelene on adım gidişimsin.Ve herkesi olduğu gibi kabul edişimsin. Benimle evlenir misin?

Sen benim; yalandan ve sahteden kaçışım, Riyadan bıkışım, gerçeği arayışımsın Ve nihayet doğrunun tadına varışımsın. Benimle evlenir misin?

Sen benim; bugünüme şükür ve yarınıma dua edişim, Azla yetinişim, çoğa göz dikmeyişimsin Ve kapanmayan avuç içimsin. Benimle evlenir misin?

Sen benim; duygusal yaradılışım, En ufak şeyi kafaya takışım, kolay unutamayışımsın Ve bundan bir türlü sıyrılamayışımsın. Benimle evlenir misin?

Sen benim; yaşama ülküm, Namusa olan düşkünlüğüm, namussuzluğa küskünlüğümsün Ve gururum, onurumla olan bütünlüğümsün. Benimle evlenir misin?

Sen benim; menfaate ve çıkara tepkim, Almak için verene öfkem, ille de karşılık bekleyene lanetimsin Ve alayına isyan edişimsin. Benimle evlenir misin?

Parklarda buluşmak, diskolarda eğlenmek değildir niyetim, Allah’ın izniyle iman içinde bir yuva kurmaktır tek hayalim. Benimle Evlenirmisin Sevgilim ?

Bizler bu koca alemde ufacık bir noktayız, varlık ile yokluk arasında bir muammayız. Sevdiğimize Rabbimin izniyle gönülden bağlıyız. Benimle evlenirmisin Aşkım ?

Sen benim; haksızlığa ve zulme baş kaldırışım, Mazluma kucak açışım, zalime düşmanca bakışımsın Ve mağdurdan yana tavır alışımsın. Benimle evlenir misin?

Sen benim; hayat ve kaderle inatlaşmam, Ekmek için kavgam, bitmek tükenmek bilmeyen davamsın Ve zorluklara karşı yılmayışımsın. Benimle evlenir misin?

Huzur içinde geçen bir geceden sonra seninle birlikte olsun sabah secdem. Ya Rabbi sevdiğimi bana hayırlı kıl, onunla olsun sevdam. Benimle evlenirmisin Aşkım ?

Benim için en hayırlı eş; ben yanlışa yöneldiğimde beni uyaracak, beni iyi güzel şeylere teşvik edecek, birlikte mutlu ve huzurlu olacaktır. Benimle evlenirmisin Gülüm ?

Sen bana rehber ol ben sana, sen bana mutluluk ver ben sana, sen beni sev ben seni, sen ve ben mutlu bir yuva kuralım, huzurlu bir ömür geçirelim. Benimle evlenirmisin Aşkım ?

Sen Rabbimin bana gönderdiği emanetisin. Ömrümün son anına kadar sana gözüm gibi bakacağıma, seni her zaman mutlu edeceğime söz veriyorum. Benimle Evlenirmisin Aşkım ?

Senin gibi biriyle beni karşılaştırdığı için, seni bana sevdirdiği için Rabbime sonsuz şükürler olsun. Rabbim bizi aynı çatı altında, mutlu ve huzurlu etsin. Benimle evlenirmisin Sevgilim ?

Sen Rabbimin bana gönderdiği bir emanetsin. Ömrümün son anına kadar sana gözüm gibi bakacağıma, seni her zaman mutlu edeceğime söz veriyorum. Benimle evlenirmisin Bitanem ?

Bu dünyada artık sen ya da ben yok biz varız Allah’ımın izniyle. İkimiz hayırda yarışacak, şerde birbirimiz uyaracak, mutlu bir yuva kuracağız inşallah. Benimle Evlenirmisin Sevgilim ?

Çok üşümüştün, “elimi tut ısınırsın” demiştim. “Günah” demiştin, bir daha sevmiştim seni o zaman. Bir ömür boyu korkusuzca elimi tutmak, beraber hacca gitmek, helalim olmak için; benimle evlenir misin?

Bu dünyadaki ahirete hazırlanma sınavında bana yardımcı olur musun? Ben bir hataya düştüğümde benim uyaranım olur musun? Birlikte hayırlı bir hayat yaşamak için benimle evlenir misin?

Benim için bu dünyadaki en büyük zenginlik, gözlerine baktıkça mutluluğu gördüğüm, ellerini tuttukça huzura kavuştuğum, her an Allah’ıma şükrettiğim hayırlı bir eştir. Benimle Evlenirmisin Aşkım ?

Sen bana seni seviyorum demesen de beni çok sevdiğini biliyorum. Sen bana Allah’ımın bu dünyada bahşettiği en güzel hediyesin. Ömrüm senin olsun, son nefesim senin kollarında olsun. Benimle Evlenirmisin Aşkım ?

Allah’ım sen bana dünyada ahiretimi kazandıracak huzur ve mutluluk içinde yaşayarak senin rızanın kazanan, Peygamber efendimizin şefaatine nail olacak bir eş nasip eyle. Benimle evlenirmisin Sevgilim ?

Bizim evliliğimiz bir heves değil, bizim mutluluğumuz gelip geçici değil, bizim amacımız Allah’ın rızasına, Peygamber efendimizin sünnetine uygun mutlu ve huzurlu bir yuva kurmaktır. Benimle evlenirmisin Sevgilim ?

Evlilik İle İlgili Ayetler & Hadisler

Herkes gücünün yettiği kadar ailesinin nafakasını karşılasın.14

Eğer kadınlarınız size itaat ediyorsa onların aleyhine yollar aramayın!15

Babanın, çocukların ve annelerinin rızkını örfe uygun bir şekilde temin etmesi gerekir.18

Ey iman edenler, kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennemden koruyun!19

Sizin onların üzerinde maruf haklarınız olduğu gibi onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Ancak erkeklerin bir derece üstünlükleri vardır.10

Eşlerinizle iyi geçinin! Eğer onlardan hoşnut olmadığınız bir şey görürseniz belki de siz bir şeyden hoşnut olmazsınız ama Allah onda birçok hayır var etmiştir.11

Boşama hakkınız iki defadır. Sonrasında ya güzelce tutarsınız ya da güzellikle salıverirsiniz!12

Ey iman edenler mümin kadınlarla nikâh kıydıktan sonra onlarla birlikte olmadan önce boşama yaparsanız, onların iddet beklemelerine gerek yoktur.13

Eğer bir kadın, kocasının serserilik yapmasından endişe duyar ya da kocasının kendisinden yüz çevirdiğini düşünürse o takdirde aralarında sulh/uzlaşı yapmak için hakem heyetine gitmelerinde bir günah yoktur. Sulh hayırlıdır.16

O kadınlara tariz yoluyla evlilik teklifinde bulunmanızda ya da içinizde onlarla evlenmeyi geçirmenizde bir günah yoktur. Onlara bunu açıklayacağınızı Allah biliyor. Meşru sözler konuşmak dışında sakın onlarla gizli buluşmalar yapmayın!9

Eğer eşlerin aralarının açılmasından endişe duyarsanız erkeğin ailesinden bir hakem, kadının ailesinden de bir hakem onlara tayin edin. Eğer onlar ıslah olmak/ıslah etmek isterlerse Allah da bunu muvaffak kılar.17

(Ey mümin erkekler!) İman edinceye kadar müşrik kadınlarla evlenmeyin! İman etmiş bir cariye evlilik bakımından müşrik bir kadından daha hayırlıdır. O müşrik kadının güzelliği hoşunuza gitse bile!20

(Ey mümin kadınlar) İman edinceye kadar müşrik erkeklerle evlenmeyin! İman etmiş bir köle evlilik bakımından müşrik bir erkekten daha hayırlıdır. O müşrik erkeğin yakışıklığı hoşunuza gitse bile!20

Kadınların mehirlerini canı gönülden, içtenlikle verin. Eğer mehirlerini kendi rızalarıyla size bağışlarlarsa onu afiyetle harcayabilirsiniz!21

Eğer eşinizi bırakıp yerine başkasını almayı dilerseniz ve mehir olarak da bir yük ağırlığında altın vermiş olsanız bile ondan bir miktarını bile almaya çalışmayın!22

Evlilik İle İlgili Hadisler

Evleniniz! Zira kadın, rızkıyla gelir.27

Evlenmeye gücü yetenleriniz evlensin! Zira evlilik gözü korur, iffeti korur.29

Evlenmek benim sünnetlerimden biridir. Herkim benim sünnetimle amel etmezse o benimle birlikte değildir.23

Kadınlar dört şeyden dolayı evlenmek için istenir: Zenginliği için, soyu için, güzelliği için ve dindarlığı için. Sen dindar olan kadını seç ki, ellerin bereket görsün!25

Allah Teâlâ bir kimseye saliha bir hanım bahşederse, ona dininin yarısını koruma konusunda yardım etmiştir. Diğer yarısı konusunda da Allah’tan korksun.26

Size en değerli hazineyi haber vereyim mi? Saliha kadındır. Eşi ona baktı zaman ona sevinç verir. Ona bir görev verdiği zaman yerine getirir. Ondan ayrı kaldığı zamanlarda ise iffetini korur.28

Kadınlara güzel bir şekilde muamele edin. Zira kadın kaburgadan yaratıldı. Kaburganın en eğri yeri en üstüdür. Eğer bu kemiği düzeltmeye çalışırsan onu kırarsın. Onu kendi haline de bırakırsan eğriliği gittikçe artar. Yani kadınlara güzel bir şekilde muamele edin.24

Mevlana’nın Evlilik İle İlgili Sözleri

Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülhakim Yüce’ye göre, tarih boyunca birçok âlim, eğitimci ve filozof, ailenin önemi üzerinde durur. Hepsi imkânları ölçüsünde bu mevzuda yazılar yazar, fikir üretir, emirnameler çıkarır. Mevlânâ da aile ve evlilik konusuna kayıtsız kalmaz, çağları aşan düşünce ve yaklaşımlarıyla yolumuzu aydınlatır. Kadın-erkek denkliğini kâinattan fıtrî misallerle nazara verir:

“Eşlerin birbirine benzemesi lâzım; ayakkabı ve mestin çiftlerine bir bak! Ayakkabının bir teki ayağa biraz dar gelirse ikisi de işe yaramaz. Kapı kanadının biri küçük, diğeri büyük olur mu? Ormandaki aslana kurdun eş olduğunu hiç gördün mü? Bir gözü bomboş, öbürü tıka basa dolu olsa hurç bineğin üstünde doğru duramaz.”

(Mesnevî, 1/2309–2311.)
Hiç kuşkusuz ayakkabının çiftlerinden tutun da kapının kanatlarına varıncaya kadar birçok konuda ölçü ve denklik var hayatta. Fakat bu uygunluğun sadece ebatlarda değil, kullanılan malzemede de olması gerekir. Nitekim Mevlânâ Celaleddin Rumi,

“Kapının bir kanadı tahtadan, öbürü fildişinden… Böyle şey olur mu hiç?”

ifadeleriyle evlilikteki denklik meselesinin ehemmiyetine işaret eder. Fahr-i Kainat Efendimiz (sav) de,

“Kadınları denkleriyle evlendirin, onları velileri evlendirsin.”

buyuruyor.

Denklik, evlenecek kız ve erkeğin din, ahlâk, karakter, soy, fizik, yaş, servet ve meslek gibi konularda mümkün mertebe birbirine yakın değerler taşıması anlamına geliyor. Bu kavram, evlenecek kişilerin karşı tarafta olmasını arzu ettiği özellikleri de kapsıyor. Yüce, günümüzde öncelikler belirlenirken birtakım hatalar yapıldığı kanaatinde. Zenginlik, güzellik, kariyer, şöhret vb. hususlar aranan şartlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Oysa Efendimiz (sav), bize zamanın eskitemeyeceği şu prensipleri emrediyor:

“Bir kadınla umumiyetle dört hasleti için evlenilir: Malı, asaleti, güzelliği ve dindarlığı. Sen dindar olanı tercih et…”

Mevlânâ Hazretleri de âdeta bu hadîs-i şerifi şerh mahiyetinde,

“Malın sebatı yoktur, gece gelir, gündüz dağılıverir. Güzelliğin de değeri yoktur. Bir diken yarası ile renk solup sararıverir. Büyük bir adamın oğlu olmak da bir şey değil. Bu çeşit gençler malla, mülkle gururlanır. Nice büyük adamların oğulları vardır ki kötülükte bulunur, yaptığı kötü iş yüzünden babasına bir âr olur.”

(Mesnevî, 6/258) sözlerini sarf ediyor.

Sadece mal mülk, güzellik ya da soy, eş seçiminde yeterli değil. Fakat bu özelliklerin hepsi bir arada olmayabiliyor. Özellikle güzelliğin estetik ameliyatla, zenginliğin çoğu zaman gayrimeşru yollarla elde edildiği günümüzde ‘dindar eş’ tercihi daha büyük önem arz ediyor.

Yorum yapın