Bill Gates Sözleri

Dünyanın en zengin insanlarından birisi olan Bill Gates için hazırladığımız bu sayfada; Bill Gates’in sözleri, hayatı, buluşları, hakkında yazılan kitaplar ve Bill Gates’in önerdiği kitaplar yer almaktadır.

En Güzel ve Etkileyici Bill Gates Sözleri

Şimdi zaman kaybetmeden bu harika insanın (Bill Gates) söylemiş olduğu sözleri incelemeye başlayalım;


Pahalılık sadece şıklığın göstergesidir.

Hayat çok sadedir, onu yalanlar süsler.

Fikir ürününün raf ömrü muz kadardır.

İnsan en yüksekte ise, hiçbir destekçisine güvenmemeli.

Zamanla insanlar silikondan yapılma efendilerini kabullenecek.

Bir şeyi iyi yapamıyorsanız en azından iyiymiş gibi gösterin.

Hiçbir mucit, kendisi için bir icat yapmaz.

Bill Gates Sözleri
En Güzel Bill Gates Sözleri

Avrupa Birliği geçici bir çılgınlık.

Bilgisayar, her şeydir. Her şey ise bilgisayar.

İleride donanım yazılımın yanında bedavaya verilecek.

İnsanlık namına yapılmış bir program her zaman iyidir.

Mümkün olduğunca çok göç özgürlüğünün iyi bir şey olduğuna inanıyorum.

İneklere iyi davranın. Muhtemelen onlardan birisi için çalışacaksınız.

Televizyon gerçek hayat değildir. Gerçek hayat insanları, kahvehaneyi bırakıp işe giderler.


Hayatımda hiçbir hayalim gerçekleşmedi. Peki mutlu muyum? Evet.

Çocukken çok fazla rüyam vardı ve sanırım bunların çoğu, çok okuma şansı bulduğum içindi.

Çok zengin olabilirim ama dünya için her zaman barışa devam.

Bill Gates Sözleri Resimli
Etkileyici Bill Gates Sözleri

En mutsuz müşteriler en önemli bilgi kaynağımızdır.

Başarıyı kutlamak iyidir. Ama başarısızlıklardan alınan dersleri iyi öğrenmek daha önemli.

Başarı berbat bir öğretmendir. Zeki insanları hiç kaybetmeyeceklerine inandırır.

Windows 98 lansmanda çökünce: Windows 98’i henüz piyasaya sürmememizin nedeni bu olsa gerek!

Aklımın yüzde 10’unu işle ilgili düşünmeye adıyorum. İş bu kadar karmaşık bir şey değil.

Ben zor işler için hep en tembelleri seçerim, çünkü onlar zor işleri hep en basit yol ile çözer.

Akıllı insan her şeyin tek tek söylenmesini beklemeyen insandır. Akıllı insan arar bulur.

Önümüzdeki yüzyılda daha evrensel bir düşüncenin hakim olacağını düşünüyorum. Sadece ‘ülkem iyi işler yapıyor’ demeyecek, dünyayı da düşüneceksiniz.


Teknoloji sadece bir araç. Çocuklara beraber iş yapmayı öğretmek ve motive etmek için en önemli olanı, öğretmendir.

İki yıl sonra olacak değişiklikleri her zaman abartıyor, 10 sene sonrakileri de küçümsüyoruz. Hareketsizliğin sizi uyuşturmasına izin vermeyin.

Bill Gates Sözleri
Bill Gates Sözleri

Her çocuğu inanılmaz bir yolla eğitmiyorsak, her şehir temizlenmemişse, yapacağımız şeyler hiç de az değildir.

Hayatınızın aynı döneminde para kazanmak istediğiniz bir toplantı ile para vermek istediğiniz başka bir toplantıda bulunmayı biraz kafa karıştırıcı buldum.

İncelik ve cömertlik gibi eski fikirler, dünyamızın dışında programlanmış olan bug’lar (hatalar) olmalılar. Ve bu soğuk, hissiz makineler bize yol gösteriyorlar.

İnternet, satın alıcıyı ve satıcıyı direkt olarak karşı karşıya getirerek ve ikisi hakkında birbirine daha fazla veri sağlayarak ‘tartışmasız kapitalizm’in oluşmasına yardımcı olacak.

Bu, iş dünyasına girmek için inanılmaz bir zaman. Çünkü bu iş, önümüzdeki 10 sene içinde geçtiğimiz 50 yıldakinden fazla değişecek.

Ben bazı derslerin sınavlarını geçemedim; ama arkadaşım hepsini geçti. O şimdi Microsoft’ta başarılı bir mühendis, ben Microsoft’un sahibiyim.

Hayat sömestrlere ayrılmamıştır. Yazları tatile çıkamazsınız; çok az sayıda işçi size kendinizi bulmanızda yardımcı olacaktır. Bu işi kendi zamanınızda yapın.

İyi bir mühendis olmak istiyorsanız, sınavlara çalışmaya daima geç başlayın; bu size zaman yönetimini ve acil durumlarla başa çıkmayı öğretir.

Bill Gates Sözleri
En İyi Bill Gates Sözleri

100 milyar dolarım var… Önümüzdeki 100 sene içinde her gün 3 milyon dolar harcayabileceğimin farkında mısınız? Bu da, eğer tek kuruş kazanmazsam.


Yeni bir standart oluşturmak sadece biraz farklı olmakla olmaz. Bu gerçekten yeni ve insanların hayallerini yakalayan bir şey olmalıdır. Şimdiye kadar gördüğüm tüm makineler arasında Macintosh, bu standardı tek yakalayan makine.

Otomotiv sanayi bilişim teknolojileri hızında gelişiyor olsaydı şimdiye saatte 1000 km basan 25 dolarlık arabalar sürüyor olurduk.

Her zaman kendimize söylüyoruz. ‘Yenilik yapmak zorundayız. Bir atılımla ortaya çıkmalıyız.’ Aslında varolan yazılımı kullandıkça bize hiçbir şey ödemiyorsunuz. Sadece yaptığımız yenilikler için ödeme yapılıyor.

Zengin dünya, 6 milyarın 4 milyarının nasıl yaşadığının farkında mı? Eğer farkında olsaydık, yardım etmek ister, katılımda bulunmak isterdik.

Hayırsever işler hakkında düşünmekten uzağa sürüklenmiştim. Bu, varlığım yeteri kadar büyüyene, Melinda ve ben zenginliğin sadece çocuklara geçecek bir şey olmadığını konuşana dek sürdü.

İş için kullanılan teknolojinin ilk kuralı, verimli bir işleme uygulanan otomasyon, verimliliği artıracaktır. İkincisi ise verimsiz bir işe uygulanan otomasyonun verimsizliği artıracağıdır.

Kapitalizm, insanları motive eden muhteşem bir şeydir. Muhteşem buluşların ortaya çıkmasına neden olur. Ancak dünyanın bu büyük hastalıklı bölümünde bizi yarı yolda bırakıyor.

Bill Gates’in yazdığı kitaplar

 • Önümüzdeki Yol
 • Düşünce Hızında Çalışmak
 • Showing Up For Life: Thoughts on the Gifts of a Lifetime

Bill Gates’in önerdiği kitaplar

 • Awakening Joy – James Baraz
 • Business Adventures – John Brooks
 • Tap Dancing to Work – Carol Loomis
 • Life is What You Make It – Peter Buffett
 • Where Good Ideas Come From – Steven Johnson
 • Moonwalking with Einstein – Joshua Foer
 • The Most Powerful Idea in the World – William Rosen
 • Academically Adrift: Limited Learning on College Campuses – Richard Arum and Josipa Roksa

Bill Gates hakkında yazılan kitaplar

 • Bill Gates: The Life and Business Lessons of Bill Gates – George Ilian
 • Who is Bill Gates? – Patricia Brennan Demuth
 • Hard Drive: Bill Gates and the Making of the Microsoft Empire – James Wallace ve Jim Erickson
 • Bill Gates: Entrepreneur and Philanthropist – Jeanne M. Lesinski

Bill Gates çocuklarına ne kadar miras bırakacak?

Dünyanın en zengin adamlarından biri olan Bill Gates, çocuklarına tüm mirasını bırakmayacağını söylüyor ve her birine 10 milyon dolar vereceğinden bahsediyor. Gates’in milyarder olduğunu hatırlatmak isteriz. Bunun sebebini ise şöyle açıklıyor: Onlara bu kadar büyük bir para bırakmanın, onlara yapılacak bir iyilik olduğunu düşünmüyorum.

Bill Gates Kimdir

Bill Gates Kimdir

1955 yılında Seatlle da dünya ya gelen Bill Gates Microsoft’un kurucusudur. Oldukça başarılı bir avukat babanın oğlu olan Gates’in zengin bir ailesi vardı. Oldukça sıkı çalışan ve elinde bulunan kaynakları da iyi kullanan Bill Gates 1975 yılında Microsoft’u kurdu. Kurmuş olduğu Microsoft sistemini hızla geliştirerek büyük bir servetin sahibi olan Bill Gates tek bir vizyona sahip olarak işlerini büyütmüştür. Her eve bilgisayar sokmak.

Bill Gates Ve Eğitim Hayatı

İlk olarak Kuzey Seatlle da bir devlet okulunda eğitim hayatına başlayan Bill Gates Özel Lakesi de ki okulunda eğitim hayatına devam eder. Özel bir yazılım geliştirir ve henüz 13 yaşlarındadır. 1973 yılında Harvard Üniversitesin de eğitim almaya başlayan Gates kendi isteği ile henüz üçüncü sınıfta iken okulundan ayrılır. Eğitimi hayatındaki öncelikler arasından çıkartan Gates çocukluğundan beri büyük bir ilgi duyduğu bilgisayar üzerine yoğunlaşır.

Bill Gates Ve Buluşları

Seatlle da eğitim aldığı Lakesi Okulunda ilk kez bilgisayar ile karşılaşan Bill Gates ilk olarak General Electric adında bir program yazar. Ve bilgisayara karşı tic-tac-toe oynatan yazılımı geliştirir. Sonrasında ise sınıfından yakın arkadaşı olan Paul Allen ile birlikte çalışmaya başlarlar ve kısa süre içerisinde Seatlle da trafiğin akışını hesaplayan Traf-O-Data adında bir program geliştirirler. Ve bu program sayesinde 20.000 dolar kazanırlar.

1974 yılına gelindiğinde ise MITS adında bir şirketin Altair programının bir numunesi için yazılım geliştirdiler. Şirketin yetkilileri kendilerine ait olan bu çalışmayı geliştirmelerini istemiştir. Bunun üzerine Harvard Üniversitesinde hukuk öğrencisi olan Bill Gates okul hayatını yarıda bırakarak yakın arkadaşı olan Allen ile birlikte New Mexico da Microsoft şirketini kurdular.

Bill Gates Ve Başarı Serüveni

New Mexico da 1975 yılında Microsoft firmasını kuran Bill Gates kısa sürede büyük başarılara imza attı. Başta Apple olmak üzere Tandy ve Commodore adında bir çok kişisel bilgisayar üretimi yapan şirketler ile sözleşmeler imzaladı. İlk olarak 1978 yılında uluslar arası piyasaya açılan Gates 1 Kasım  1978 de Japonya’da uluslar arası bürosunu açtı inanmış olduğu vizyonundan hiçbir zaman vazgeçmeyen Bill Gates 1979 yılında 13 çalışanı ile 3 milyon dolarlık bir satış başarısına ulaştı.

Yorum yapın